Školski projekt KNJIGA -MOJ PRIJATELJ

Projekt Knjiga – moj prijatelj započeo je 15. listopada (uz početak Mjeseca hrvatske knjige) i završio na Svetog Nikolu. Projekt provodimo duži niz godina, a pokrenula ga je i osmislila učiteljica hrvatskoga jezika Nataša Sedlar; ove godine u suradnji s učiteljicama razredne nastave Davorkom Jemrić-Dolovski, Dragicom Miklošić i Oljom Dijanošić, učiteljicom povijesti Marinom Busija te učiteljicom engleskoga jezika Karmen Kanižaj.

Cilj je projekta promicanje čitanja kao društvene vrijednosti, poticanje učenika na čitanje te upoznavanje s knjigama koje nisu na popisu lektire. Projektom se žele osnažiti učeničke jezične kompetencije, odnosno ovladavanje jezičnim djelatnostima slušanjem, čitanjem i pisanjem. Želi se učenike potaknuti na promišljanje o pročitanom, na kritičko razmišljanje te argumentirano iznošenje mišljenja.

Učitelji i učiteljice razredne i predmetne nastave dva-tri puta tjedno odvojili su dio svoga sata  kako bi učenicima naglas čitali ulomke iz književnih djela ili neknjiževne tekstove primjerene njihovu uzrastu.  Učitelji su predlagali i tekstove za čitanje, a prema raspoloživom vremenu i potrebi s učenicima su razgovarali o pročitanom. Nakon čitanja na satu učenici su glasovanjem izražavali sviđa li im se pročitani tekst ili ne sviđa. Predsjednici razreda glasove su prebrojili i zabilježili na priručnom „semaforu glasovanja“, tj. na velikom plakatu na panou na školskom hodniku.

Učenici su svoje dojmove o pročitanom tekstu mogli komentirati te svoje pisane komentare stavljati u pripremljene kutije. Učenici prvog razreda svoj su dojam izražavali crtežom. Članovi Vijeća učenika sudjelovali su u razvrstavanju povelikog broja komentara učenika te u njihovu vrednovanju.

Velik broj učenika javljao se svojim  komentarima tijekom cijelog projekta, no među njima su se sadržajnošću napisanog ili nacrtanog istaknuli ovi učenici i učenice: Neva Sabol iz 1. a, Eva Siladić i Tin Triplat iz 1. b, Lorena Tkalec iz 1. c, Ivona Mužic iz 1. d, Mia Matanović iz 2. c, Tena Kišić i Freja Potočnik Kranjčec iz 3. a, Tena Herega i Anja Munka iz 3. c, Lorena Vrabec, Luka Kosec i Erik Havaić iz 3. e, Klara Jovanović iz 6. c te Natalija Busija iz 8. a.

Učenici su nagrađeni knjigama koje im je na priredbi povodom Svetog Nikole uručila ravnateljica Đurđa Kladić.

Napisala: Nataša Sedlar, prof.

U nastavku, klikom na OPŠIRNIJE možete vidjeti neke fotografije s dodjele nagrada.

Dodjela nagrada

objavio: Ana Šamarija   datum: 10. 12. 2019.