Uspjeh učenika  Dramske grupe  OŠ Ludbreg na Smotrama dječjega kajkavskoga stvaralaštva 2013.

28. rujna 2013. održan je 44. zbor malih pjesnika u Zlataru na kojemu smo i ove godine bili uspješni!

Sudjelovali smo s  pjesmom  učenice 7.r. Anite Petrić  koja je nastupala  u zadnjem oblutku priredbe pod naslovom Zgubljeni brod.

Na natječaj za Zbor malih pjesnika 2013. odazvalo se 48 osnovnih škola s 360 pjesama, što je 80-tak pjesama više nego prethodnih godina. U svim pjesmama mogle su se prepoznati specifičnosti kajkavskog narječja Krapinsko - zagorske, Varaždinske, Međimurske, Primorsko - goranske, Koprivničko - križevače i Zagrebačke županije te grada Zagreba.

Stručni ocjenjivački sud u sastavu: prof. Željka Horvat - Vukelja, dr. sc. Joža Skok te dr.sc. Ivo Kalinski za javno su izvođenje i tisak odabrali 42 pjesme, 42 autora i 39 škola. Tako su još jednom otvorili vrata mašte i hrvatske kulturne baštine koju ionako treba otvarati stalno i na sva vrata otkrivati kako ne bi pala u zaborav!

Kolovert

Babica so posejali konople.

Zrosli so, pokosili so ih.

Namočili , v Bednju potopili,posušili.

Stopom so ih tokli,pretrgali

I dobili povesmu.

Ščiščeno so nateknoli  na kolovert

I preli pređu.

Kolovert se je vrtel,zujal,

Stepal i natepal,cele noči delal.

Od  pređe se  tkalo platno

I bojalo v sikakve boje.

Denes kolovert na  nojži čkomi

I zasluženo, prekriti s paučinjem, spi!

Anita Petrić,7.a razred

OŠ Ludbreg,A.K.Miošića 17

Voditeljica:Ljudmila Kladić,prof.

Pjesma učenice Vjekoslave Petrrić dobila nagradu za najbolja ovogodišnja pjesnička ostvarenja u Sv. Ivanu Zelini.

Pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, te uz supokroviteljstvo Zagrebačke županije i Grada Svetog Ivana Zeline 26.10.2013. održana  je 33. Smotra dječjega kajkavskog pjesništva "Dragutin Domjanić" 2013. u Svetom Ivanu Zelini. Najdugovječniji dječji kajkavski recital počeo je u jutarnjim satima svečanim prijemom gostiju i uzvanika u Gradskoj vijećnici, a nastavio se recitalnim glazbeno-scenskim programom u dvorani "Kraluš" Pučkog otvorenog učilišta. Na ovogodišnji natječaj smotre prijavilo se 57 osnovnih škola, sudjelovalo 294 učenika sa 94 učitelja menotra, a na adresu organizatora Pučkog otvorenog učilišta Sveti Ivan Zelina, pristiglo je 348 novih kajkavskih pjesama. U uvodnom dijelu programa promovirana je zbirka pjesama ovogodišnjeg recitala "Sončeke zahaja", koja sadrži 33 pjesme maldih autora, koji su ih sami interpretirali pred mnogobrojnom publikom. Pred stručnim ocjenjivačkim sudom u sastavu dr.sc. Ivo Kalinski, dr.sc. Božica Pažur i prof.dr.sc. Joža Skok, nije bio nimalo lak zadatak.

Pjesma Panj Vjekoslave Petrić,učenice 7.a razreda uvrštena je među najbolja ovogodišnja pjesnička ostvarenja i nagrađena.

Panj

Prekrasno drevo!

Zujanje motorke-

Panj.

Zima!

Okoli  se nalovilo inje,

V daljini puste njive.

V kaminu gori ogenj,

Pucketa posečeno drevo.

V srcu praznina!

Vjekoslava Petrić,7. razred

OŠ Ludbreg, A. K . Miošića 17

Voditeljica:Ljudmila Kladić,prof.

Na XXXIII.književni natječaj „Draga domača rieč“ Ivanec 2013. odazvalo se 131 autor sa 196 radova.Ocjenjivačko   povjerenstvo u sastavu:prof.Ružica Žunar,prof.Mirjana Bračko i Vesna Matišić odabralo je za objavljivanje u Zborniku 66 najboljih radova.

U zbirku pjesama uvršteni su radovi učenica 7. razreda OŠ Ludbreg:Vjekoslave Petrić,Marte Mihin i Doroteje Đekić.

Ružđolin

Zasigurno ne znate kaj je ružđolin?

To je železo koje se natekne na šaku,

a ima puno zobi.

Da ne zgrize šaku ,okoli njega ,

namotaju se store krpe.

Z njim se ružđila kuruza

za svinje i so pernatu živinu.

Moja mama je vredna

i po cele done samo čisti i posprovla.

Cigani so denes otpelali storo železo

z dvorišča,a una im je nametala se i sakaj!

Predvečer  me zdrmalo babičino zijanje:

„Sončece vam vaše,de je moj rožđolin?“

Vjekoslava Petrić,7.a razred

OŠ L udbreg,A.K.Miošića 17

Babičin ceker

Moja je babica ceker mela

lepi,veliki i široki.

V štacun i španceranje ga je nosila,

navek ga je držala v levi roki.

Sake je subote na plac išla,

robec si je na glavu dela.

Kumice so joj jalne bile

jer je najlepši ceker mela.

A ve ceker počivle v kotu,

niko  ga vezda ne gledi.

Babice više nema,

pod zemlicom ona leži.

Marta Mihin,7.a razred

OŠ Ludbreg,A.K.Miošića 17

Ljubav

Ljubav je saka pesma

Koju   ptičeki  v jutro zapopevaju.

Ljubav je  kaplica vode

Koja  nam život daje.

Ljubav je saka zraka

Koju nam sonce podari.

Ljubav je kušlec

Koji  dečko puci da.

Ljubav je sako dete

Koje se v igri smeje.

Ljubav je sreča

Koja se skriva v nami.

Ljubav je saki stvor

Kojega  je Božek  stvoril.

Ljubav postoji od navek i

Trajala bo zanavek!

Doroteja Đekić,7.b razred