2018-03-28 11:05:53

Eratostenov eksperiment

Eratostenov eksperiment

 

Naša škola ove godine prvi put sudjeluje u Eratostenovom eksperimentu.

Eratosten je bio grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. Izmjerio je opseg Zemlje pomoću kuta upada sunčeve sjene,  te dobio iznos od 39 600 km što je bilo tri puta više nego se mislilo u to doba. Eratosten je  jedno  vrijeme bio upravitelj knjižnice u Aleksandriji. Uočio je kako sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvi dan ljeta) u Aleksandriji i Sieni (Asuan) koja se nalazi gotovo na sjevernoj obratnici. To je jedino moguće ako je Zemlja okrugla. Kut sunčevih zraka u Sieni je iznosio 0°, a u Aleksandriji 7.5°. Došao je do zaključka kako je to pedeseti dio kružnice i udaljenost između dva mjesta pomnožio je s 50. Danas je poznato da opseg Zemlje po meridijanu iznosi 40 008 km.

Eratostenov eksperiment se diljem Zemlje održava 21. ožujka u solarno podne. Kako je kod nas ove godine tog dana bilo oblačno mjerenje smo izvršili idućeg dana, 22. ožujka također u solarno podne. Eksperiment je rađen uz pomoć učenika 8.B razreda te njihove razrednice i učiteljice povijesti Marine Busije, učiteljice fizike Vesne Međimorec, učiteljice matematike Željke Bendelja Šalamon i učiteljice geografije Ivane Sabol.

Duljina sjene štapa dugog 1m u solarno podne dana 22. ožujka iznosila je točno 100 cm. Primjenjujući Pitagorin poučak i trigonometriju pravokutnog trokuta, izračunali smo da je kut upada sunčevih zraka 45°, a to je središnji kut nad osminom kružnice. Udaljenost Ludbrega od ekvatora, koja iznosi približno 5124.35 km, smo odredili pomoću aplikacije Google Earth. Dobivenu udaljenost smo pomnožili s 8 te dobili iznos od 40 994.8 km. Rezultati koji smo dobili je zadovoljavajući s obzirom da se mjerilo po principu kako se radilo u 3. st. Kr.

 


Osnovna škola Ludbreg