Projekt Radijsko-novinarski školski kutak

Tijekom ove nastavne godine u našoj je školi u sklopu projekta Građanskog odgoja i obrazovanja realiziran školski projekt Radijsko-novinarski školski kutak

U predvorju škole nalazi se prostor za koji smo smatrali da nije dovoljno iskorišten, odnosno da bismo  taj prostor mogli urediti i pretvoriti u Radijsko-novinarski kutak. Planirano je da će polaznici Novinarske i Radijske skupine (koje vode učiteljice hrvatskoga jezika Ana Vuger i Nataša Sedlar) u sklopu izvannastavnih aktivnosti u tom prostoru stvarati medijske sadržaje, odnosno novinske tekstove i radijske emisije, ovisno o potrebi i školskim događanjima. Zamišljeno je da prostor bude središte javnih, kulturnih događanja u školi. Također bi to bio prostor u kojem bismo organizirali intervjue, susrete, panele, predstavljali svoj rad, uspjehe učenika i slično. Ovisno o događanjima u školi te o tematici tekstova i emisija, planirana je suradnja s nastavnim predmetima, drugim izvannastavnim te izvanškolskim aktivnostima. Za potrebe Radijske skupine kupljeno je i nešto opreme: ručni snimač s karticom i slušalice kako bi polaznici istovremeno mogli raditi u više timova i realizirati planirane zadatke. Nabavili smo i priručnike za edukaciju polaznika.

Prostor smo uredili tako da istovremeno bude siguran, funkcionalan i udoban: kutna garnitura sa stolom za rad te taburei koji se po potrebi mogu razmještati u prostoru. S obzirom na to da to nije zatvoren prostor i dostupan je svim učenicima, planirano je da učenici u tom prostoru borave tijekom odmora ili kada nemaju nastavu. Svime time željeli bismo ojačati suradnju među učenicima, učiteljima te doprinijeti sveukupnom ugođaju i kvaliteti rada škole.

Kroz projekt je uspješno realizirana i suradnja s lokalnom zajednicom. Emisija „Školski kutak“ Radija Ludbreg tijekom nastavne godine objavljuje vijesti i emitira radijske uratke polaznika Radijske skupine. Polaznici Radijske skupine redovito su prisustvovali prikladnim programima (predstavljanju slikovnice, predstavljanju knjiga) koje je organizirala Gradska knjižnica i čitaonica "Mladen Kerstner" te su s autorima snimali intervjue. U sklopu projekta novinar i ravnatelj ludbreške knjižnice g. Stjepan Stjepić održao je polaznicima Novinarske i Radijske skupine interaktivno izlaganje na temu Što i kako radi novinar? govoreći o svom dugogodišnjem novinarskom iskustvu te prednostima i nedostatcima toga zanimanja.

Projekt će se nastaviti i nadalje korištenjem prostora za sve navedene aktivnosti te stvaranjem novih medijskih sadržaja. Cilj je potaknuti učenike na suradnju, na razmjenu ideja, na druženje, suradničko učenje, razvijati kreativnost i stvaralaštvo u području medijske kulture. Želimo da učenici osvijeste kako svojim radom i aktivnošću mogu unaprijediti život i rad škole.

objavio: Nataša Sedlar   datum: 23. 5. 2024.

« Srpanj 2024 »