12.11.2020. ( 4. i 5. sat)

HVALJEN ISUS I MARIJA DRAGI VJEROUČENICI! NADAM SE DA STE SVI DOBRO I ZDRAVO!

ZA POČETAK NAČINIT ĆEMO ZNAK KRIŽA I POSLUŠATI (MOŽEŠ I NAUČITI smiley)

DANAS NASTAVLJAMO SA 10 BOŽJIH ZAPOVIJEDI.

PONOVIMO!

(UZET ĆETE IZ SVOJE KOVERTE 7 SLIĆICU I ZALJEPITI U SVOJU BILJEŽNICU. 6 ĆEMO OSTAVITI KADA ĆEMO GOVORITI O 9. ZAPOVIJEDI)

PRAVEDNO ŽIVI - NE UKRADI I TUĐE NE POŽELI

ŠTO MISLITE O OVOJ SLICI? KOJA ZAPOVIJED SE KRŠI? ZAŠTO NE SMIJEMO KRASTI?

U UDŽBENIKU 36.str. PROČITAJTE "Što je tvoja sreća?"

PROČITAJ UDŽBENIK 33.STR.

Ono što je ukradeno treba – na ovaj ili onaj način – vratiti! I kao što čovjek nađe mnogo načina za ukrasti, tako može naći i mnogo načina da ukradeno ili nepravedno oduzeto vrati. Tako je, primjera radi, jedan kradljivac u nekom kraju obio i opljačkao jednu crk­vu. Kada se dozvao u pamet, pokajao, obratio, promijenio život, napustio loše navike, savjest mu prigovori i on se sjeti zla što ga je učinio i odluči svake nedjelje ić' na misu u tu crk­vu i ubacivati u košaricu veću svotu milostinje.

Naravno da nije ista težina grijeha kada se ukrade veća ili manja svota novca ili veća ili manja stvar, kada ukrade siromah i bogataš, gladan i sit, ali za sve vrijedi isto pravilo sv. Augustina: "Grijeh se neće oprostiti ako se ukradeno ne vrati ako se može vratiti."

KRAJ SLIČICE U BILJEŽNICU ZAPIŠI:

Sedma zapovijed zabranjuje nepravedno uzeti ili zadržati dobro bližnjega i nanijeti štetu bližnjemu u njegovim dobrima na bilo koji način. Ona propisuje pravdu i ljubav u upravljanju zemaljskim dobrima i plodovima ljudskog rada.

Naljepi 10 sličicu.

RIJEŠI RB 26.,27., 28.STR. ( PREGLEDAT ĆU KAD SE VIDIMO U ŠKOLI. NE ZABORAVITE PONOVITI 10 BOŽJIH ZAPOVIJEDI!!!)

ZA KRAJ IZMOLI SVOJU NAJDRAŽU MOLITVU.

ZA ONE KOJI ŽELE MALO VIŠE https://www.youtube.com/watch?v=0WFwHuPe4VA&ab_channel=LectioBrevis

HVALJEN ISUS I MARIJA, ANĐELI VAS ČUVALI.angel

A na kraju se i malo poigraj

19.11.2020. ( 4. i 5. sat)

HVALJEN ISUS I MARIJA DRAGI VJEROUČENICI!

ZA POČETAK NAČINIT ĆEMO ZNAK KRIŽA I OTPJEVATI POZNATU PJESMU

Je li loše željeti nešto što nemamo?  DA  ili NE

Što ovaj dječak ima, a što želi? On bi htio imati novi bicikl, kako što ima dječek iz susjedstva.  --- To nije loše i nije grijeh.

Ali da on želi imati njegov bicikl, to nije više dobro. Zašto? Jer želi nešto što nije njegovo i što već nekome pripada. Baveći se takvom mišlju, žudnjom za posjedovanjem stvari dodode nas do grijaha krađe. A to je grijeh.

Zaljepi u svoju bilježenicu 10 sličicu .

Zapiši!

Isus kaža da iz čovjekovoga srca  izlaze zle požude, laži, zle misli, prijevare, zlo oko,bludništva, zavođenja...

10 zapovijed se odnosi na stvari.

U bilježnicu zaljepi 6 sličicu.

Svaki čovje ima svoje dostojanstvo. Ponekad ljudi svojim mislima, riječima , djelima ili propustima rade protiv ljudskog dostojanstva. Prema svakom čovjeku, kakav god on bio, moramo se odnositi s poštovanjem jer svatko je od nas hram Duha Svetoga. U nama po sakramentima prebiva Duh Božji. Čovjek je stvoren na sliku Božju  i svaki puta kada kad misli, čini, govori prosto narušava sliku Božju koju nosi u sebi - čini grijeh.

Kraj 6 sličice napiši: Naše tijelo je hram Duha Svetoga. Trebamo se s dodtojanstvom odnositi prema svome tijelu i prema bližnjemu.

Zaljepi 9 sličicu.

Bog nam je već u 6 zapovijedi zabranio da ne činimo grijeh bludnosti, nemorala odnosno prostih i nedostojnih stvari , misli, riječi i djela. U 9 zapovijedi riječ je o neurednoj želji ili požudi. Požuda ili žudnja je nešto što sjako, jako želimo imati. U 9 zapovijedi se to odnosi na osobe. Dakle ne smijemo željeti nekoga tko već pripada nekome. Muž i žena u sakrmentu ženidbe jedan drugome su svojom slobodnom odlukom obećali vjernost u dobru i zlu, zdravlju i bolesti dok ih smrt ne rastavi. Na primjer, Je li je to dobro kada čovjek koji je u braku ostavi ženu i ode živjeti kod susjede? Ili žena koja ima svoju obitelj, muža i djecu žudi za čovjekom s kojim radi na poslu? Ako se čovjek preda žudnji za drugom osobom čini preljub mišlju, a propustom prema osobi s kojom je vezan sakramentom ženidbe.

Kod 9. sličice zapiši: Ova zapovijed odnosi se na osobe.

DZ. Ponoviti 10 Božjih zapovijedi. Pitam!

Za kraj izmoli. Apostolsko vjerovanje.

Trajanje satova

Termini -informacije

Termini podrazumijevaju javljanje učitelja - odgovaranje na mailove roditelja.

Za sada će se radi epidemioloških mjera individualni razgovori održavati online.

Nadamo se da ćemo s vremenom moći održavati informativne razgovore uživo.

U prilogu je termin i službeni mail učitelja- termin u kojem roditelji mogu očekivati odgovor i povratnu informaciju od učitelja.

UCITELJI INDIVIDUALNI 20 21.docx

Upisi u SREDNJU

PROJEKT LORA

LORA - laboratorij održivog razvoja

Pogledajte ovdje kakvi projekti se odvijaju u našoj školi.

« Studeni 2020 »

TRAJANJE SATOVA - DVIJE SMJENE