LiDraNo 2012.

Lidranovka Ema Tretinjak vratla se iz Šibenika s državne Smotre LiDraNo 2012. gdje je boravila sa svojom mentoricom Sonjom Šijak.Tri nezaboravna dana provele su uživajući u scenskim nastupima, izložbi školskih listova, projekciji filmova i literarnim susretima s našim poznatim književnicima. Bilo je  svečano, poučno i  zanimljivo. Nakon dobro odrađenog posla ostalo je vremena i za šetnju uz more, razgledavanje Šibenika, ali i zabavu. Smotra je bila prilika za stjecanje novih prijatelja jer je bilo nadarene djece iz cijele Hrvatske kao i stjecanje korisnih savjeta koje su im dali književnici s kojima su imale čast  družiti se.Doma su se vratile pune dojmova, novih ideja i radnog elana. Tko zna, možda se taj Šibenik Emi ponovi još koji put.

Ema je  sudjelovala s literarnim radom Teorija i praksa iako je predložen bio i njen animirani film Ždralovi žele letjeti koji možete preuzeti na dnu stranice.

OTVORENJE SMOTRE BILO JE DOISTA SVEČANO

Škola Brodarica iz Šibenika bila je ovogodišnji domaćin.Nakon prekrasnog programa koji su pripremili njihovi učenici na otvaranju Smotre i popodnevnih proba,jedva smo dočekale ponedjeljak.Scenski nastupi trajali su cijeli dan i zaista smo uživale u monolozima,recitacijama i scenskim igrama. Glumci su zaista bili odlični ,što je potvrdila i publika spontanim pljeskom. Mi smo ,naravno, navijali za Nikolu i Rene  koji su predstavljali našu županiju i odlično izveli svoje točke.

PREDSTAVLJANJE LITERARNIH RADOVA , PODJELA PRIZNANJA I DRUŽENJE S KNJIŽEVNICIMA

Za nas je najzanimljiviji i dugo očekivani trenutak počeo na predstavljanju Zbornika i dodjeli priznanja za literarne radove.Okupljeni u svečanoj dvorani slušali smo pozdravne govore članova povjerenstva za literarni izraz koji su nam tom prigodom poručili:

Dubravko Jelačić Bužimski:" Bez obzira koje ćete zanimanje odabrati, želja mi je da poezija ostane u vama."

Enes Kišević :"Izabrali ste najljepši ,ali i najteži posao. Što se budete višebavili riječima, to će one više prelaziti u oči i ruke."

Dubravka Težak:"To što ste tu, priznanje je vašem radu.Vaši radovi, iako ponekad jezično nespretni, nose dozu simpatije i dječje naivnosti."

Miroslav Mićanov:"Čitatelj čini naše pisanje.Družite se danas ovdje , ali nastavite prijateljstvo doma.Iskoristite tehnologiju i šaljite jedni drugima svoje tekstove na čitanje."

Damir Miloš:"Nemojte napisati baš sve što mislite, nešto ostavite u zraku, nama čitateljima na maštu i uključite svoj osobni,intimni stav."

Zorica Klinžić:"Danas sudjelujem na jednoj prekrasnoj žetvi.Teme su iznenađujuće, svaki vaš rad je kao kap u jednom slapu koji vi živite.Stvarate začuđujuće minijature,ali i zahtjevne prozne tekstove dubokih poruka.To su nadahnuta djela, duboko proživljena i ja vam zaista čestitam."

Zoran Ferić:" Teme i interes ogledalo su vašeg života i društva u kojem stvarate.Svi vi volite pisati.Nastavite tako ,bavite se jako dobrim poslom,  samo je važno da zadržite neki kontinuitet u pisanju."

Vlasta Erdeljac:" Moja struka je udaljenija od kontakta s ljudima koji su najbliže talentima.Bavim se jezikom, a jezik je prostor za mosli.Na vama je da ga njegujete, odabirete stil pisanja za svaku priliku."

Nada Babić:"Prepoznajemo se u ovom susretu koji je ljepota naše današnje dužnosti.Vi ste mali žir koji je prepoznat, njegovan, usmjeren i  voljen od vaših učitelja. Zato ste ovdje, da izrastete u nešto još više."

Nakon dodjele diploma, učenici  i mentori nastavili su druženje u malim radionicama gdje se razgovaralo o ovogodišnjim radovima.Listao se ovogodišnji Zbornik i čitali su se najzanimljiviji radovi. To je bila prilika za upoznavanje, pokoji savjet za pisanje, ali i ugodno , spontano druženje s pjesnicima.

NAKON USPJEŠNO ODRAĐENOG POSLA, VRIJEME JE ZA ODMOR

Iako je kiša neumorno padala, ništa nije moglo pokvariti šetnju uz more.Čim su se pokazale prve sunčane zrake, tražili su se neki novi, morski motivi za pisanje. Inspiracije nije nedostajalo nakon motivirajućih razgovora s piscima.

GDJE JE DOBRO DRUŠTVO, TU JE PRAVA ZABAVA

Hodnici hotela  bili su puni djece koja su se družila pa smo se ponekad osjećali kao na školskom odmoru.Budući da je ove godine sudjelovalo više od 800 učenika i mentora  osnovnih i srednjih škola , bilo je uistino veselo.Sklopila su se mnoga prijateljstva koja su se nastavila već prvog dana  nakon povratka  iz Šibenika. Mnogi će ovaj susret još dugo pamtiti.

PREDSTAVNICI NAŠE ŽUPANIJE

Nisu sretna bila samo djeca, nego i ponosni mentori što smo na službenom dijelu dostojanstveno predstavili svoju županiju.

DOK NAŠ BROD PLOVI, PLOVI...

IZLOŽBA ŠKOLSKIH LISTOVA

Školski listovi bili su izloženi u holu hotela gdje je vladala poprilična gužva zbog velikog interesa.Nakon prezentacije u dvorani , svi su htjeli prolistati listove koji su izabrani kao najbolji u Hrvatskoj. Naš predstavnik je bio list "Budilica" iz OŠ Vidovec. Djevojke su bile neumorne, pravi mali novinari istraživači. S njima nam nikad nije bilo dosadno. Nažalost, listovi su se mijenjali međusobno  pa ih nismo mogli ponijeti kući.

RAZGLEDAVANJE ŠIBENIKA

Iako je puhala jaka bura i kiša nas pratila čitavim putem,odlučili smo posjetiti stari dio Šibenika prije nego krenemo kući. Oduševio nas je svojim uskim ulicama i mnogim znamenitostima koje smo ovjekovječili za kraj.

Zdralovi.flv