CENTAR IZVRSNOSTI ZA HRVATSKI JEZIK

Timski rad na projektu Ivan Kukuljević Sakcinski

Centar izvrsnosti za Hrvatski jezik pokrenut je početkom ove školske godine. Prvi susret održan je početkom listopada , a Centar je s radom završio  u travnju završnim predstavljanjem rezultata projekata, igrama i druženjem. Centar je radio u Elektrostrojarskoj školi u Varaždinu. U radu Centra za Hrvatski jezik rade tri suvoditeljice u skupini polaznika iz osnovne škole. To su prof. Zdenka Šopar iz VI. OŠ Varaždin, prof. Sanja Biškup iz OŠ Vidovec i prof. Nataša Sedlar iz OŠ Ludbreg. U skupini polaznika iz srednjih škola također rade tri suvoditeljice: prof. Valentina Šinjori iz Elektrostrojarske škole, prof. Nataša Sajko iz Medicinske škole te prof. Tatjana Ruža iz Prve gimnazije.

Ispred Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje

U rad Centra uključili su se učenici iz osnovnih i srednjih škola po načelu dobrovoljnosti. Prijavila su se ukupno 32 osnovnoškolca. Iz OŠ Ludbreg Centar je polazila učenica Ema Tretinjak , 8.c razred.

Rad u Centru nije osmišljen kao uobičajeni školski oblik nastave na principu zadaci – rješavanje zadataka isključivo unutar učionica, već je organiziran u obliku projekata i terenske nastave.

Budući da nastava Hrvatskoga jezika ima više predmetnih područja (jezik, književnost, lektira, jezično izražavanje, medijska kultura) nastojalo se sve podjednako obuhvatiti, koristiti različite stilove i strategije učenja.

Realizirana su tri projekta. U prvom projektu radilo se na jačanju jezično-komunikacijskih kompetencija učenika s ciljem što bolje pripreme učenika za jezična natjecanja na školskoj i županijskoj razini. Drugi je projekt obuhvaćao književno područje i područje pisanog i usmenog jezičnog izražavanja  – čitanje i interpretacija suvremene proturatne proze (Siniša Glavašević, Priče iz Vukovara i Ivana Simić Bodrožić, Hotel Zagorje) s jačanjem izražajnih mogućnosti učenika.

Studio HTV-a iz kojeg se emitira Dnevnik

U trećem projektu bavili smo se životom i djelom Ivana Kukuljevića Sakcinskog, značajnog varaždinskog književnika, povjesničara i političara. U sklopu tog projekta organizirana je izvanučionička nastava u Državnom arhivu  Varaždin, u Gradskoj knjižnici Metela Ožegovića i u Gradskom muzeju Varaždin. U sklopu tog projekta organizirana je i terenska nastava u Varaždinske Toplice gdje smo posjetili Zavičajni muzej Varaždinske Toplice, arheološki lokalitet Aquae Iasae.

U sklopu terenske nastave u Zagrebu  posjetili smo Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje povodom Dana hrvatskoga jezika, Hrvatsku televiziju te knjižnicu Arheološkog muzeja.

Ovakav oblik nastave učenicima je zabavan i zanimljiv, a učenje postaje izazov. Centar nastavlja s radom i sljedeće školske godine s novim idejama i temama otvarajući vrata znatiželjnim učenicima željnima znanja.